Konkurs indywidualny dla harcerzy oraz instruktorów

14 października 2013 roku obchodziliśmy pierwszą rocznicę historycznego skoku ze stratosfery.
Felix Baumgartner skoczył ze spadochronem z wysokości dokładnie 38 969 m. Stwórzcie grę fabularną opartą na tym wyczynie. Najciekawsze propozycje gier fabularnych opublikujemy na stronie propozycje.zhp.pl. Opracowane przez was gry prześlijcie na adres biuro.program@zhp.pl.

Konkursy zespołowy

Konkurs dla zuchów i harcerzy

Zorganizujcie zastępem, gromadą czy drużyną pokaz doświadczeń chemicznych. Zaprezentujcie ciekawe eksperymenty chemiczne. Opiszcie je w taki sposób jak w propozycji programowej „Chcę wiedzieć więcej niż wiem, umieć więcej niż umiem”. Do opisu dołączcie fotografie lub filmy prezentujące doświadczenia. Najciekawsze z waszych eksperymentów zamieścimy na stronie propozycje.zhp.pl. Relacje z waszego pokazu prześlijcie na adres biuro.program@zhp.pl.

Konkurs dla harcerzy starszych, wędrowników i zespołów instruktorskich

Geocaching to gra polegająca na szukaniu skarbów. Wszystko to możliwe jest dzięki ogólnie dostępnym urządzeniom GPS, które pomagają odnaleźć skrytki – geocache zwane też „keszami”. Dzisiejsza technologia pozwala na korzystanie z sygnału GPS w telefonach komórkowych, smart fonach, ipodach, iphonach, dzięki czemu w zabawie może uczestniczyć każdy. Najbardziej istotna
w tej grze jest komunikacja poprzez stronę internetową, na której owe skrytki mają określone współrzędne geograficzne, opis trudności oraz, co najważniejsze, wrażenia z poszukiwania skarbów innych graczy. Każda skrytka obowiązkowo posiada: dzienniczek, w którym kolejni odkrywcy wpisują swoje dane oraz drobny gadżet na tzw. wymianę.

Stwórzcie grę po najatrakcyjniejszych miejscach waszych środowisk lokalnych. Załóżcie kilka skrytek/ keszy. Opis skrytki musi być sporządzony w języku polskim oraz zawierać niezbędne   informacje(koordynaty, opis i rodzaj pojemnika, opis poziomu trudności terenu) do jej znalezienia
w języku angielskim. Skrytki mogą być dowolnego typu i musi dotyczyć tematu związanego
z bogactwem przyrodniczym lub dziedzictwem historyczno-kulturowym obszaru przez was zamieszkałego. Skrzynki muszą spełniać wymagane standardy serwisu www.geocaching.com. Potwierdzenie założenia skrzynek prześlijcie nam na adres biuro.program@zhp.pl.